Jak vybrat krmivo pro psa

Jak vybrat krmivo pro psa

Chcete pro svého čtyřnohého kamaráda jen to nejlepší, ale nevíte si rady s výběrem vhodného krmiva? Prolouskejte se naším článkem a hned budete chytřejší! Prozradíme Vám jaké druhy krmiva máte na výběr a podle čeho poznat, zda se jedná o skutečně kvalitní výživu nebo jen povedený reklamní tahák.

Druhy krmiv a základní výběr

Při výběru krmiva bychom měli vzít v potaz zejména plemeno, velikost,  věk a zdravotní stav našeho pejska. Kromě běžného krmiva totiž můžeme na trhu najít také speciální krmivo pro štěňata plné potřebných živin, ale také hypoalergenní krmivo pro psy s alergiemi, potravinovou intolerancí nebo zažívacími problémy. Vybírat můžeme granule vhodná přímo pro dané plemeno nebo podle přibližné velikosti psa. V neposlední řadě je potřeba myslet  také na naše nejstarší čtyřnohé kamarády, kteří si zaslouží vyvážené krmivo pro seniory.

Pokud tedy zvážíme všechna kritéria, která jsou právě pro našeho mazlíčka důležitá, stačí už jen vybrat druh krmiva, který bude nám oběma vyhovovat. Přestože se v dnešní době většina chovatelů přiklání ke granulím, v pozadí by určitě neměly zůstat ani konzervy a kapsičky, které můžeme sehnat v naprosto srovnatelné kvalitě a mohou se tak stát plnohodnotným krmivem. Jako alternativní možnost se samozřejmě nabízí domácí výroba krmiv, u které je však těžké uhlídat, aby měl pejsek dostatek všech potřebných živin.

 

Granule

Mezi nejrozšířenější a nejvyužívanější druhy krmiv určitě patří právě granule. Jedná se o kompletní krmivo, které by mělo obsahovat veškeré potřebné živiny  jako jsou bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny nebo minerály. Jedná se o ekonomicky výhodné krmivo, které je navíc trvanlivé a můžete jej snadno skladovat. Nezapomínejme však, že se jedná o suché krmivo a pejsek by tak měl mít vždy přístup k dostatečnému množství vody.

Ani zde se bez důkladného studia složení neobejdete. Přestože obal granulí hýří nejrůznějšími informacemi o skvělém složení, vysokých procentech masa a senzačních přísadách, je potřeba si na některé údaje dát pozor a zaměřit se na jejich detailnější hodnoty. Základem dobrých granulí by samozřejmě mělo být vysoké procento masa – dávejte si však pozor, zda je tato hodnota uváděna v sušeném či syrovém stavu (během výroby dochází k sušení a hmotnost se tak výrazně sníží). Sušené maso bývá často uváděno jako masová moučka, zde je ovšem potřeba se opět podívat blíže na její specifikaci, její složení je na kvalitních granulích vždy uvedeno. Důležitý je také zdroj sacharidů, které by určitě neměly být označovány jen jako obiloviny, ale měly by být stejně jako tuk opět ve složení specifikovány. Některé granule mohou být doplněny také o důležité složky zeleniny či ovoce, což je opět z výživového hlediska velmi prospěšné.

Konzervy a kapsičky

Dalším velice oblíbeným krmivem jsou zajisté konzervy a kapsičky pro psy. Můžeme je zakoupit v mnoha výborných příchutích, které uspokojí i ten nejmlsnější jazýček. Využívat je můžeme nejen jako doplňkové, ale také jako hlavní krmivo. Velkou výhodou je jejich šťavnatá konzistence a dlouhá trvanlivost, po otevření je však naopak potřeba počítat s nutností rychlé spotřeby.


Royal Canin Mini Adult kapsička 12 x 85 g lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Carnilove Wild Meat Venison & Reindeer 400 g lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Konzervy pro psy nebo zmíněné psí kapsičky se však často nepyšní zrovna vysokou kvalitou. Právě u tohoto krmiva bychom měli být velice obezřetní a vždy kontrolovat jejich složení. Kvalitní konzervy by měly mít ve složení převážně čisté maso, pokud na obsahu nenajdeme přímou specifikaci a dozvíme se, že se jedná o nespecifikované produkty živočišného původu, nebude konzerva či kapsička zrovna tou správnou volbou. Pod tímto označením se totiž nejčastěji skrývají kůže, rozemleté kosti a další „zbytky“, které bohužel nemají dostatečnou výživovou hodnotu. Nejlepší jsou bezesporu konzervy či kapsičky bez GMO – resp. geneticky upravené suroviny a bez umělých konzervantů, které bývají efektivně nahrazeny zdravými živočišnými oleji. Ani 100% masová konzerva však není ideální jako hlavní krmivo, přestože je podíl masa vysoký, pejsek z něj nezíská další potřebné živiny.