Ačkoliv by měl být dle zákona od 1. ledna 2020 každý pejsek v ČR povinně čipován, registrace čipovaných psů zatím povinná není a stát plánuje spuštění oficiálního registru psů až na rok 2020. Do dnešního dne však není jasné jakým způsobem bude oficiální státní registr psů fungovat a zda bude umožňovat také dohledání psa v případě jeho ztráty či nálezu. Již v dnešní době můžete najít na internetu velké množství registrů, které se díky svému názvu tváří jako národní či státní registr, nenechte se však zmást, stále se jedná pouze o registry soukromých firem, které bohužel ne vždy sbírají informace o majitelích za účelem případné pomoci se ztrátou či nalezením psa.

Musím nechat psa čipovat?

Jak jsme se již zmínili v úvodu, dle Zákona č. 166/1999 Sb. v platném znění je od 1. ledna 2020 identifikace psů povinná a musí být prováděna v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a rady (EU) č. 576/2013 ze dne 12. června 2013. V praxi to tedy znamená, že každý majitel psa je povinen navštívit veterináře a nechat zde svého mazlíčka očipovat. Veterinář pak číslo čipu zaznamená do průkazu psa a doporoučí vám registraci pejska do některého z registrů.

Kde registrovat čipovaného psa?

Všem zodpovědným majitelům, kteří již své pejsky nechali čipovat tedy zbývá vyřešit několik důležitých otázek. Jak čipovaného psa registrovat, který registr psů vybrat a zda má takováto registrace vůbec smysl.

Začneme tedy od konce – registrace pejska rozhodně smysl má, registr slouží zejména k možnosti dohledání majitele nalezeného pejska nebo naopak k nahlášení pejska ztraceného. V těchto nelehkých situacích určitě budete rádi, když se k vám díky nahlédnutí veterináře či útulku do registru Váš čtyřnohý kamarád vrátí co nejdříve domů. A právě z tohoto důvodu je důležité vybrat registr psů, který spolupracuje s útulky, veterináři a dalšími orgány a nabízí možnost online nahlédnutí do registru. Náš registr samozřejmě tyto možnosti nabízí a neustále rozšiřuje, navíc se nemusíte bát o své citlivé údaje – veškeré kontakty jsou u nás v bezpečí a předáme je třetím stranám teprve s Vaším souhlasem.

Jak registrovat psa?

Registrace pejska do našeho systému je velice jednoduchá a navíc zcela zdarma. Stačí vyplnit jednoduchý formulář s číslem čipu a nezbytnými kontakty a je hotovo. Nepotřebujeme znát zbytečné informace, stačí nám pouze aktuální kontakty, které v případě nalezení pejska může – po přečtení čipu a vyhledání jeho čísla na našich stránkách – nálezce využít ke kontaktování majitele.