Efektivní boj s parazity

Vzhledem k velice mírným zimám posledních několika let, rychlému nástupu jarního období nebo nadprůměrně teplým podzimům, je ochrana našich mazlíčků před parazity, kterým se v tomto počasí skvěle daří, velice důležitou součástí péče. V následujících řádcích najdete důležité informace, které vám pomohou při výběru vhodných a účinných antiparazitik pro psy.

Co jsou to antiparazitika a k čemu slouží?

Jak jistě správně tušíte, antiparazitika jsou přípravky, které našim mazlíčkům pomáhají bojovat proti nepříjemným parazitům. Potrápit je totiž mohou nejen běžní vnější endoparazité, mezi které patří blechy, klíšťata nebo jejich larvy, ale také vnitřní ektoparazité, kteří mohou přinášet nepříjemné zažívací potíže a ohrozit také naše zdraví.

Při výběru antiparazitik je důležité dbát především na to, zda bude ochrana sloužit pro pejska či kočičku – nikdy nepoužívejte antiparazitika pro jiné zvíře, než pro které jsou určena, mohlo by dojít k vážným zdravotním problémům nebo dokonce smrti Vašeho mazlíčka. Důležité je dodržovat správné dávkování a řídit se také uvedenou hmotností pejska nebo dalšími uvedenými pokyny tak, aby byl přípravek dostatečně účinný a pejskovi neublížil. Vybírat můžeme antiparazitika také podle jejich aplikace nebo délky garantované ochrany.

Antiparazitní obojky

Obojky proti blechám a klíšťatům jsou určitě nejrozšířenější formou ochrany. Vybírat můžeme obojky pro malá i velká plemena, velikou výhodou je také, pokud jsou obojky voděodolné a mají dlouhou dobu účinnosti.

Mezi nejlépe hodnocené antiparazitní obojky patří zajisté obojky Bayer Foresto, které vynikají dlouhou účinností.  Použité látky jsou bezpečné pro samotného pejska a samozřejmě také pro nás páníčky, obojky jsou navíc bez jakéhokoliv zápachu. Dalšími skvělými produkty jsou pak obojky Intervet Scalibor , které skvěle chrání navíc také proti komárům a pakomárům a stejně jako Foresto jsou zcela bez zápachu. Určitě však nic nezkazíte ani ochrannými obojky Bayer Kiltix nebo Bolfo.

Antiparazitní pipety pro psy neboli Spot-On

Pipety se staly velice oblíbenými především díky své jednoduché aplikaci, jsou navíc skvělé také pro pejsky, kteří nejsou na nošení obojku příliš zvyklí. Nevýhodou je jejich doba účinnosti, která je oproti kvalitním obojkům mnohem kratší. Pipety můžeme vybírat opět podle váhy či velikosti pejska, ale také podle použitých účinných látek. Některé pipety, mezi které patří například Advantix či Frontline, obsahují účinné chemické látky, které jsou bezpečné jak pro mazlíčka, tak i pro jeho páníčky, existují však také pipety Sergeantś Green nebo Trixie, které chrání pejsky jen díky přírodním olejům a látkám.

Repelenty a antiparazitní spreje pro psy

Největší výhodou repelentů je především jejich okamžitý účinek. Pokud již tedy Vašeho pejska nějaká ta bleška trápí, je repelentní sprej velice rychlým a účinným řešením, nebo jej můžete jednoduše aplikovat před procházkou do lesa. Jasnou nevýhodou je však jeho krátkodobý účinek a je potřeba, abyste aplikaci denně opakovali.  Mezi nejúčinnější antiparazitní spreje a repelenty pro psy patří zajisté Frontline Spray, Bio Kill od Biovety nebo klasický léty prověřený Arpalit.

Další antiparazitní přípravky

Ochrana mazlíčků ovšem výše zmíněnými přípravky rozhodně nekončí. Skvělou ochranou před parazity jsou také tablety, které se skvěle postarají o vnitřní parazity. Tablety pro odčervení pro psy navíc najdete nejen v klasickém provedení, ale můžete vybrat také tablety, které vypadají jako malé kostičky a mají výbornou masovou příchuť, skvělou alternativou je pak také antiparazitní pasta.

K prevenci skvěle působí také antiparazitní šampony, dokonalou ochranu pak zajistí elektrické odpuzovače, které můžete připnout na obojek a díky ultrazvukovým impulzům ochrání mazlíčka proti všem vnějším parazitům.