Našli jste pejska a již znáte číslo čipu? Vyhledejte majitele v naší databázi:

 

Jak postupovat při nálezu psa

Určitě už se to každému z nás někdy stalo. Jdete z práce či na procházku a najednou máte čtyřnohý doprovod. Kde se vzal tu se vzal, jde s vámi domů pejsek a jeho páníček je v nedohlednu. Níže vám tedy přinášíme pár tipů, jak se v takové situaci zachovat.

Nejprve doporučujeme několik minut počkat na místě a nejednat okamžitě. Páníček se mohl jen chvilku zdržet a pejsek vzal naučenou trasu napřed. Zkuste tedy pejska chvíli pozorovat a všímat si také okolí, zda se odněkud jeho páníček nevynoří.

Pokud se ani po chvíli vyčkávání nic neděje, je na čase zvážit, jakým způsobem budete postupovat. Odchycení cizího psa nemusí být vždy lehkou a vůbec ne bezpečnou záležitostí. Pes může být vystresovaný a zaútočit na vás. Pokud pejsek tedy není vyloženě přátelský a ani po chlácholení a přátelských gestech to na žádné kamarádění nevypadá, určitě dejte před nebezpečným odchytem přednost kontaktování městské policie na lince 156, která je na podobné situace vyškolena a vybavena odchytovými pomůckami. V této situaci samozřejmě setrvejte na místě do příjezdu strážníků a – pokud je to ve Vašich silách – pejska nespouštějte z očí.

Jiná situace může nastat ve chvíli, kdy je pejsek přátelský a kontaktu s Vámi se nebrání. Pak je samozřejmě vše mnohem jednodušší a Vy máte na výběr hned několik možností, jak zkusit ztraceného pejska dostat zpět k jeho páníčkovi:

  • Nejprve zkontrolujte, zda pejsek nemá na obojku připevněnou známku s kontakty na majitele, díky kterým je pak snadné celou situaci řešit.
  • Pokud pejsek známku nemá, je však velmi pravděpodobné, že bude alespoň očipován. Nyní tedy můžete pejska odvézt k nejbližšímu veterinárnímu lékaři, který čtečkou zjistí číslo čipu a doporučí Vám, ve kterých registrech psů zkusit majitele podle čísla čipu vyhledat, příp. tak také učiní sám.
  • Pokud znáte číslo čipu, zkuste najít vyhledat majitele u nás. pokud je pes registrová na našem webu, zobrazí se Vám jmno majitele. pak už nás stačí jen kontaktovat a vše potřebné zařídíme.
  • Případně můžete pejska odvézt také na nejbližší služebnu městské policie nebo na místo hlídku městské policie zavolat. Strážníci taktéž disponují čtečkou čipů a o pejska a jeho doručení majiteli se pak sami postarají.
  • Kontaktovat můžete také příslušný městský či obecní úřad, který má zákonem stanovenou povinnost se o nalezeného pejska postarat.